Oslava 130 let založení Sokola Napajedla

Stalo se tradicí, že druhou sobotu v září organizujeme Den Sokola, kde prezentujeme naši činnost. Letos byl jiný v tom, že si připomínáme 160. výročí založení sokolské organizace v naší zemi – Jindřichem Fügnerem a Miroslavem Tyršem a 130. výročí založení Tělocvičné jednoty Sokol Napajedla. Organizace, jejíž členové se významnou měrou podíleli na formování kulturního a společenského života. Byli to členové Sokola, kteří položili základy tělocvičného, kulturního a společenského života v Napajedlích. Sokolovna byla na začátku minulého století jediným kulturním a společenským střediskem města. Byla zde založena knihovna s čítárnou, divadelní, pěvecký a hudební soubor a bylo zde provozováno i kino. Zde se tužilo nejen tělo, ale rozvíjela se kultura, vzdělanost a sílilo  národní uvědomění. Což byl důvod, že s nástupem totalitních režimů byl vždy Sokol zakázán. Nejhorší byl poslední zákaz, trval 42 let. Že Sokol tu je a rozvíjí se, je malý zázrak. K jak významným změnám k lepšímu došlo, to dokáží posoudit pouze pamětníci. To však není tak důležité. Důležitější je, že sokolovna se stává střediskem pro sportovní vyžití dětí, mládeže a dospělých bez omezení věku. A to letošní Den Sokola ukázal. A také, že finanční pomoc města, bez které by ani naše činnost nebyla možná, je účelně využita.

Jiří Kaňovský
starosta Sokola